Dobry pies :-)


W której ręce? Psie komendy. Cavalier King Charles Spaniel





PIF PAF. Psie psie komendy. Cavalier KIng Charles Spaniel

JAK PRZEKAZAĆ PSU, ŻE JESTEŚMY PRZYJAŹNIE NASTAWIENI?

Mało osób bierze pod uwagę, że to jak interpretujemy w ludzki sposób psie zachowanie nie ma nic wspólnego z tym co ono oznacza w psim świecie. Uznając, że zachowanie psa można odczytywać w ludzki sposób możemy sobie oraz psu wyrządzić krzywdę, zwłaszcza jeżeli jest to nowo poznany piesek. Oczywiście każde z psich zachowań należy odrębnie rozumować, w związku z czym trzeba byłoby poznać wiele aspektów. Nie znam jeszcze wszystkich z nich, ale staram się je jak najdokładniej poznać. Dziś przedstawię te związane reakcją psa na nowo poznaną osobę .


Jak przekazać psu, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni?

1.       Upewnij się.
Zwracaj uwagę, czy pies się Ciebie nie boi. Jest to ważne gdy chcesz do niego podejść. Pies powinien być nastawiony neutralnie lub być radosny na widok nowej osoby. Jeżeli się cofa, kładzie po sobie uszy i intensywnie się  w Ciebie wpatruje prawdopodobnie boi się.

2.       Przykucnij.
Gdy już wiesz, ze psiak się Ciebie nie boi. Pamiętaj, żeby nie schylać się nad nim, może uznać Cię za zagrożenie. Przykucnij i unikaj kontaktu wzrokowego (to oznaka przyjaznego nastawienia).Jednocześnie zwracaj uwagę na psią reakcję.

3.       Ostrożnie z głaskaniem.
Czasem wydaje nam się, ze pies jest przyjaźnie nastawiony i musimy go pogłaskać, nierzadko możemy w tej sytuacji usłyszeć ostrzegawczy warkot. Nikt nie lubi jak ogranicza się jego przestrzeń zwłaszcza jak robi to nieznajomy i wielka kończyna przemieszcza się nad psim pyszczkiem. W związku z czym lepiej jest zaczekać na reakcję psiaka. Jeżeli będzie chciał zostać pogłaskany przekaże Ci to np. przez szturchnięcie głową lub łapą.

4.       Nie gap się.
W relacjach z psami jesteś nauczeni utrzymywać z nimi kontakt wzrokowy, tak jak z ludźmi. Jednak nie dla każdego pieska jest to normalne zachowanie zwłaszcza, jeżeli intensywnie wpatrujemy się w niego . Silniejsze psychicznie psy oraz niektóre rasy mogą odebrać to jako wyzwanie, dlatego zwracajmy uwagę na reakcję psa, gdy patrzymy się mu w oczy za długo. W celu złagodzenia tej sytuacji można mrugnąć oczami co w psim świecie oznacza :”Jestem przyjaźnie nastawiony, nie obawiaj się”.

Pytanie: Co robisz podczas zapoznawania się z nowym psem? Podchodzisz natychmiast? Dajesz my się powąchać i dopiero później podchodzisz do niego? Podziel się odpowiedzią w komentarzach.

Pozdrawiam Anna


KARMA DLA PSA. Na co zwrócić uwagę?

Większość osób kupując karmę dla psa sugeruje się tym co jest w danej chwili reklamowane (zwłaszcza, gdy karma jest przedstawiona jako zdrowa i tania). Okazuje się jednak, ze większość karm niekoniecznie nadaje się do żywienia psa, a nawet może powodować problemy zdrowotne. Zastanówmy się więc, jak wybrać karmę, aby nasz zwierzak był w pełni zdrowy, a nasz portfel nie świecił pustkami.
Pierwsze nad czym musimy się skupić to rodzaj karmy, jaką będziemy podawać psu. Mamy do wyboru karmę suchą (psie chrupki), karmę wilgotną (w puszkach) lub dania przyrządzane w domu. Jeżeli sami przygotowujemy karmę, musimy znać się na składzie dania dla psa oraz jego zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, aby piesek był zdrowy. Sucha i wilgotna karma jest łatwiejsza w obsłudze, ponieważ powinna zawierać odpowiedni skład dostosowany do masy, wieku, a nawet stanu fizjologicznego psa.


                WAŻNE!!!
Jeżeli zmieniasz karmę swojemu psu rób to stopniowo, odpowiednio zwiększając jej ilość. W ten sposób zapobiegamy problemom trawiennym, a zwłaszcza biegunce.

Na co należy zwrócić uwagę?

1.       Uczulenia.
Jeżeli zdajesz obie sprawę, iż Twój pies na coś uczulony sprawdzaj czy nie ma tego składnika w karmie.

2.       Skład.
Większość karm w swym składzie zawiera tylko kilka procent mięsa. Bardzo często białko zwierzęce jest zastępowane białkiem roślinnym. Biorąc pod uwagę, iż psy potrzebują jeść mięso, kilka procent mięsa w karmie to za mało.

3.       Cena.
Nie zawsze jest tak, że zdrowe karmy o lepszej jakości są droższe. Sprawdź ile kosztuje Cię kupno popularnej karmy gorszej jakości w ciągu miesiąca, a ile zapłaciłbyś za większe opakowanie karmy premium (karma lepsza jakościowo)w tym samym czasie, z uwzględnieniem ilości karmy jaką podaje się psu zgodnie z zaleceniami producentów. Z moich obliczeń wynikło, że mniej zapłacę za karmę premium i dodatkowo psiak dostaje karmę wysokiej jakości.

4.       Dodatkowe zalety.
Karma może być dostosowana do Twojego psa. Zwłaszcza jeżeli ma on problemy z nadwagą, żołądkiem lub inne dolegliwości, które można zminimalizować przez podawanie karmy przystosowanej do danej psiej przypadłości.

WAŻNE!!!
W celu zminimalizowania możliwości wystąpienia skrętów żołądka  zwłaszcza u dużych psów, dobrze jest godzinę przed i po posiłku unikać aktywności (spacery, zabawy).

Pytanie: Jaki rodzaj karmy podajesz swojemu psu?


PIES W AUCIE. CO ZROBIĆ, ABY PODRÓŻ Z PSEM PRZEBIEGŁA SPOKOJNIE?

Pies w aucie. Co zrobić, aby podróż z psem przebiegła spokojnie?
W życiu każdego właściciela psa przychodzi ten czas, gdy potrzebujemy przetransportować naszego pupila. Może to być wyprawa z rodzinna, przejazd do ładnego miejsca na spacer, czy wizyta u weterynarza. Co zrobić, aby podróż przebiegła spokojnie i bezpiecznie zarówna dla psa jak i dla Ciebie?

1.       PRZEDE WSZYSTKIM.
Staraj się, aby trasa nie trwała w nieskończoność. Dłuższa podróż w upalne dni powinna być wykluczona. NIGDY nie zostawiaj psa samego w aucie, zwłaszcza w lecie, co jest wielokrotnie powielane i może zakończyć się tragicznie.

2.       ZAPOZNANIE SIĘ.
Nie każdy pies pała entuzjazmem na widok auta, więc dobrze jest oswajać go z nim. Można  zapraszać go do środka, gdy samochód jest zaparkowany i stworzyć tam miejsce, które kojarzy się pozytywnie przez np. podawanie smakołyków, pieszczoty, czy zabawę. Stwórzmy mu przyjazne skojarzenia. Mój Leon do tego stopnia uwielbia jazdę autem, że gdy moja siostra przestawia samochód, idzie z nią, siada na przednim fotelu, patrzy przez szybę i jest szczęśliwy mogąc  z nią jechać przez tą minutę. Cała sytuacja jest bardzo zabawna dla obserwatora.

3.       PRZYGOTOWANIE.
Aby podróż przebiegła bezpiecznie pies powinien mieć wyznaczone swoje miejsce, tak aby nagle w trakcie prowadzenia samochodu nie znalazł się na kolanach kierowcy. W tym celu dobrze jest posiadać psie pasy do samochodu. Przypina się je do psiej obroży tak jak smycz, a następnie montuje w zapięciu do pasów przy fotelu. Lepiej jest umieścić psa na tylnym siedzeniu. Niektórzy wożą swoje zwierzaki w transporterach, co może być również dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na dłuższe trasy, jednak ja preferuję sposób z psimi pasami. Przed ich zakupem należy upewnić się, czy pasują do konkretnego modelu auta. Można zapytać się sprzedawcy lub kupić pasy posiadające różne końcówki odpowiednie do większości samochodów.

4.       PRZED PODRÓŻĄ.
Najważniejsze jest, aby przed podróżą nie podawać psu posiłku. Uchroni go to przed ewentualnymi nudnościami i ogólnie przed złym skojarzeniem nieprzyjemnego uczucia w żołądku z samochodem. Dobrze jest także, gdy wyjdziemy z psiakiem na spacer przed wyruszeniem w trasę. Wyładuje trochę swej energii i będzie potrzebował odpoczynku, który może mieć miejsce właśnie w aucie.

5.       PRZERWA.
Pamiętajmy o tym, aby psiak miała możliwość wyprostowania łapek i załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Także należy pamiętać o podawaniu mu wody.

Pytanie: Podróżujesz ze swoim psem? Jak to znosi? Używasz pasów, czy transportera?



CO ZROBIĆ, GDY PIES UCIEKA?


Post ten skierowany jest dla osób, które pozwalają swoim psom na bieganie bez smyczy, pod nadzorem właściciela, na terenie bezpiecznym do wykonywania takiej aktywności.
Są psy, które w domu zachowują się doskonale. Słuchają nas, wykonują komendy, można rzec wzorowe zwierzaki. Jednak, gdy wyjdziemy z nimi na zewnątrz, zapominają o brzmieniu swego imienia. Co zrobić w takiej sytuacji. Jest kilka sposobów.



1). ZABAWA W CHOWANEGO.
Zabawa dająca możliwość nauki to doskonałe połączenie. Podczas spaceru znajdź sobie kilka miejsc, za którymi możesz się ukryć. Może to być drzewo, inne rośliny, cokolwiek jest w Twoim otoczeniu i jesteś w stanie się za tym skryć. Po ściągnięciu psiej smyczy schowaj się za jednym z tych miejsc, oczywiście w taki sposób, aby pies Cię nie zauważył. Gdy zorientuje się, ze nie ma Cię w pobliżu, powinien zacząć szukać właściciela, ponieważ jego stado się rozproszyło. Gdy już Cię odnajdzie pochwal go sowicie. Po takiej zabawie (zwłaszcza, gdy się powtarza) zrozumie, ze nie może się zanadto oddalać, bo istnieje szansa,że Cię zgubi. Bawię się w ten sposób z Leonem i teraz zawsze sprawdza, czy jestem blisko, do tego stopnia, że ciężko jest znaleźć moment, w którym można się schować tak, aby mnie w trakcie nie przyłapał.

2). PRZYKUCNIJ.
Gdy przykucniesz pies ze swojej perspektywy uzna, ze skoro Twoja sylwetka się zmniejszyła to musisz być bardzo daleko, a skoro jesteś daleko to trzeba wracać, żeby Cię nie zgubić. Jest to podobny sposób działania do poprzedniego punktu. Z mojego doświadczenia również bardzo efektywny.

3). UCIEKAJ.
Kolejna forma zabawy. Tym razem polega na udawaniu, że uciekasz. Psu ciężko się oprzeć, gdy widzi uciekający obiekt. Dodatkowo mamy odrobinę ruchu i zabawy dla siebie, a gdy pies Cię dogoni, również chwilę na pochwałę zwierzaka. Lubię korzystać także z tego sposobu.

4).  ZACIEKAW GO.
Skacz, machaj rękami. Skoro dziwnie się zachowujesz to musisz mieć jakiś doskonały powód do tego i oczywiście on musi sprawdzić co się dzieje w Twojej okolicy.

Podsumowując sprowadź naukę psa do zabawy. Posłuży to nie tylko jego umiejętnościom, ale również Tobie i waszej wzajemnej relacji.

Pytanie: Pozwalasz swojemu psu na bieganie bez smyczy? Znasz miejsce, w którym możesz sobie na to pozwolić? Słucha Cię wtedy? Trzyma się niedaleko?

Pozdrawiam, Anna.

Instrukcja obsługi Psa domowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka