CO ZROBIĆ, ŻEBY SZCZENIAK PRZESTAŁ GRYŹĆ?

Wybrałeś sobie psa, którym chcesz się zajmować i zabrać do domu. Gratulacje! Powiedzmy, że jest to szczenię i kupiłeś je w hodowli lub wziąłeś ze schroniska. Oboje jesteście szczęśliwi, że od dzisiaj macie siebie nawzajem. Ty masz wymarzonego psa o którego będziesz dbać, a on ma właściciela, który się nim zajmie i obdarzy uczuciem.


Gdy kupuje się szczenię teoretycznie powinno on być w wieku (ok. 2 miesiące), w którym ma już wpojone zachowania w psim i ludzkim społeczeństwie. Bawiąc się ze swym rodzeństwem szczeniak uczy się co mu wolno, a czego nie np. gdy zabawa robi się zbyt intensywna pieski przekazują sobie, gdzie jest granica między zabawą a walką. Również w relacjach z matką uczą się społecznych zachowań.

Przypuśćmy jednak, że szczeniak nie zdążył sobie przyswoić całego wachlarzu zachowań w relacjach z innymi. Załóżmy taką sytuację: Bawisz się ze swoim uroczym szczeniakiem, oboje się tym cieszycie i nagle jego ostre ząbki wbijają się w twoją skórę. Co zrobić, aby oduczyć go tego zachowania i móc się z nim bawić bez gryzienia?

Pierwsze, co należy podkreślić to fakt, iż piesek nie jest świadomy, że wyrządza nam jakąkolwiek krzywdę, zwyczajnie nie został nauczony granicy pomiędzy schwytaniem ząbkami, a ugryzieniem. Osobiście miałam taki przypadek ze swoim Leonem i zamierzam podzielić się z Tobą jak temu zaradzić w delikatny sposób. Ucząc go w ten sposób zyskałam na naszej relacji, a dodatkowo nigdy więcej nie zdarzyło mi się, aby próbował kogoś schwytać zębami, do tego stopnia, że nawet gdy z jakiejś przyczyny jego szczęka ma kontakt z moją ręką natychmiast cofa pysk, aby nie zrobić mi krzywdy. Oto sposoby na poradzenie sobie z gryzącym pieskiem:

1)      ZAPISZCZ.
Po tym jak Twój piesek ugryzie cię, natychmiast zapiszcz wysokim głosem (jak mały szczeniak). Instynktownie zacznie rozumieć, że zaciska ząbki za mocno. Ten sposób oparty jest na relacjach między małymi pieskami. Podczas wspólnej zabawy tak właśnie przekazują sobie, że zamiast złapania ząbkami doszło już do bolesnego ugryzienia.

2)      SKOŃCZ ZABAWĘ.
Odwróć się  i zakończ zabawę. Szczeniak zrozumie, że gryzienie kończy ją, a zabawa jest dla niego bardzo ważna. Ten sposób bierze pod uwagę natychmiastowy negatywny skutek po wykonaniu czynności, która nam nie odpowiada.

WAŻNE: Obie czynności muszą być wykonywane  natychmiastowo, jeżeli odczekamy nawet sekundę piesek nie zrozumie, że gryzienie jest problemem.

Każdy z tych sposobów należy powtarzać do skutku. Bądź przy tym spokojny i nie denerwuj się, jeżeli cały proces potrwa trochę dłużej niż myślałeś. Najważniejsze jest, żeby piesek zrozumiał i żebyście umieli żyć wspólnie tak, aby sobie nie szkodzić i dobrze się bawić.

Pytanie: Czy Twój pies gryzł jako szczenię? Jak sobie z tym radziłeś?

Pozdrawiam, Anna.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Instrukcja obsługi Psa domowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka