PODSTAWY W SZKOLENIU PSA. 9 ZASAD, KTÓRE UŁATWIĄ CI SZKOLENIE PSA.

Jeżeli trafiłeś na ten wpis zapewne masz zamiar nauczyć swojego psa komend w celu utworzenia łatwiejszej drogi komunikacji między wami. Może trafiłeś tu, bo chciałbyś zapoznać się z tym, co mógłbyś nauczyć psa, którego zamierzasz przygarnąć lub zwyczajnie jesteś zainteresowany wszystkim co dotyczy psów. Cokolwiek skłoniło Cię do zapoznania się z tym tematem, cieszę się że tu jesteś.


Post, którego nazwę już znasz zawiera w sobie podstawową wiedzę w szkoleniu psa, niezależnie od tego, czy skupisz się na podstawowych komendach, czy rozszerzysz bardziej zasób umiejętności swojego pupila. Oto co nauczyłam się ucząc swoje psy posłuszeństwa i wykonywania komend. Należy tutaj dodać, że psy mają z tego ogromną frajdę, ponieważ spędzają z Tobą czas i mentalnie się rozwijają.

1). PIES NIE JEST NIGDY ZA STARY.
Nie zależnie od tego, czy w Twoim domu biega szczeniaczek, czy ma już w pełni dorosłego psa nauka komend jest możliwa w każdej z tych sytuacji. Oczywiście szczeniak ze względu na zaciekawienie i pełnię energii może uczyć się szybciej, jednak dorosły pies z odrobiną zachęty również sobie poradzi. Sama starałam się szkolić mojego pierwszego psa, który akurat w tym czasie był już staruszkiem zaliczającym się do rekordowego psiego wieku.

2). SZYBKA REAKCJA.
Jest to najważniejszy punkt. Zawsze musimy pamiętać, że aby pies dobrze zrozumiał co od niego oczekujemy musimy reagować w momencie wykonania komendy. Nagroda niezależnie od tego czym jest (np. smakołyk, pochwała, zabawka, rzut frisbee) musi być dostarczona dokładnie natychmiast po wykonaniu komendy. Gdy spóźnimy się choć sekundę pies „zrozumie”, że otrzymał nagrodę za drapanie się za uchem zamiast np. za komendę ” siad”.

3). POWTÓRZENIA.
Aby psiak zrozumiał co dana komenda oznacza musimy mu dać wiele dowodów na to o co nam chodzi. Pamiętajmy, że jest to nauka, więc należy powtarzać szkolenie wielokrotnie, aby pies zapamiętał dokładnie o co go prosimy i za co dostanie tą nieziemską nagrodę na której widok tak się cieszy.

4). ZMIENIAJ OTOCZENIE.
Zwykle naukę komend zaczyna się w domu. Pies nas słucha, wykonuje je bezbłędnie. Jesteśmy z niego dumni. Nadchodzi czas, żeby się pochwalić znajomym, spotykamy się w parku i…. pies w ogóle nas nie słucha. Zachowuje się tak jakbyśmy go niczego nie uczyli. Nie wiem skąd się to dokładnie bierze, ale nauka komend w jednym miejscu nie jest dla niego równoznaczna z umiejętnością ich wykonywania w każdym otoczeniu. Jak sobie z tym poradzić? Starajmy się uczyć psa w różnych okolicznościach: w domu, na zewnątrz, w miejscu gdzie jest wiele rzeczy, które odwracają jego uwagę.

5). NIE PRZESADZAJ.
Oczywiście nauka komend wymaga czasu i pracy, jednak staraj się nie zanudzać swojego psiaka. Kończ naukę, gdy wydaje Ci się, że niebawem się zmęczy. Zaoszczędzisz sobie nerwów, a krótsze zajęcia są lepsze, niż uciążliwe powtarzanie czegoś w kółko.

6). STAŁOŚĆ KOMEND.
Również jeden z ważniejszych punktów. Aby pies rozumiał co od niego oczekujesz staraj się ustalić jedną komendę do danej czynności, zwłaszcza jeżeli Twoja rodzina jest duża, a każdy ma swoją komendę. Pies będzie miał kłopoty z rozpoznawaniem ich. Najlepiej przynajmniej na początku trzymać się jednego ustalonego wyrazu.

7). TYLKO RAZ.
Jak wiele razy widziałeś jak właściciel wydaje komendę, a pies wykonuje ją dopiero gdy usłyszy dany wyraz po raz piąty? Pies uczy się, że komendę wykonuje się w ten sposób, gdy ciągle ją powtarzamy do skutku. Pies także potrzebuje czasu do namysłu, wiec dajmy mu go trochę. Czasami łapię się na tym, ale już coraz rzadziej i staram się o to dbać.

8). KOMENDY SŁOWNE I  ZNAKI.
Gdy uczymy psa komend może się zdarzyć, że w trakcie ich wygłaszania pies jest na tyle daleko, że nas nie usłyszy, dlatego w trakcie nauki dobrze jest również sygnalizować dłońmi znaczenie komend. Z mojego doświadczenia wynika, że znaki są łatwiejsze do rozpoznania dla psa.

9). STOPNIOWE WYCOFYWANIE NAGRÓD.
W miarę upływu czasu można stopniowo ograniczać nagrody do momentu, gdy pies odruchowo będzie je wykonywał. Ja staram się jednak zawsze chwalić psa za wykonanie komendy poprawnie.

Tak w krótkim spisie wygląda to czego nauczyłam się szkoląc moje psy. Zawsze dobrze jest się uczyć na błędach innych, niż na swoich, dlatego właśnie przedstawiłam Ci co możesz zrobić, aby ułatwić sobie zadanie od początku.
Pytanie: Uczyłeś swojego psa komend? Masz zamiast to zrobić, czy uważasz, że są one zbędne w waszej komunikacji? Chętnie się dowiem.


Pozdrawiam, Anna.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Instrukcja obsługi Psa domowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka