JAK PRZEKAZAĆ PSU, ŻE JESTEŚMY PRZYJAŹNIE NASTAWIENI?

Mało osób bierze pod uwagę, że to jak interpretujemy w ludzki sposób psie zachowanie nie ma nic wspólnego z tym co ono oznacza w psim świecie. Uznając, że zachowanie psa można odczytywać w ludzki sposób możemy sobie oraz psu wyrządzić krzywdę, zwłaszcza jeżeli jest to nowo poznany piesek. Oczywiście każde z psich zachowań należy odrębnie rozumować, w związku z czym trzeba byłoby poznać wiele aspektów. Nie znam jeszcze wszystkich z nich, ale staram się je jak najdokładniej poznać. Dziś przedstawię te związane reakcją psa na nowo poznaną osobę .


Jak przekazać psu, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni?

1.       Upewnij się.
Zwracaj uwagę, czy pies się Ciebie nie boi. Jest to ważne gdy chcesz do niego podejść. Pies powinien być nastawiony neutralnie lub być radosny na widok nowej osoby. Jeżeli się cofa, kładzie po sobie uszy i intensywnie się  w Ciebie wpatruje prawdopodobnie boi się.

2.       Przykucnij.
Gdy już wiesz, ze psiak się Ciebie nie boi. Pamiętaj, żeby nie schylać się nad nim, może uznać Cię za zagrożenie. Przykucnij i unikaj kontaktu wzrokowego (to oznaka przyjaznego nastawienia).Jednocześnie zwracaj uwagę na psią reakcję.

3.       Ostrożnie z głaskaniem.
Czasem wydaje nam się, ze pies jest przyjaźnie nastawiony i musimy go pogłaskać, nierzadko możemy w tej sytuacji usłyszeć ostrzegawczy warkot. Nikt nie lubi jak ogranicza się jego przestrzeń zwłaszcza jak robi to nieznajomy i wielka kończyna przemieszcza się nad psim pyszczkiem. W związku z czym lepiej jest zaczekać na reakcję psiaka. Jeżeli będzie chciał zostać pogłaskany przekaże Ci to np. przez szturchnięcie głową lub łapą.

4.       Nie gap się.
W relacjach z psami jesteś nauczeni utrzymywać z nimi kontakt wzrokowy, tak jak z ludźmi. Jednak nie dla każdego pieska jest to normalne zachowanie zwłaszcza, jeżeli intensywnie wpatrujemy się w niego . Silniejsze psychicznie psy oraz niektóre rasy mogą odebrać to jako wyzwanie, dlatego zwracajmy uwagę na reakcję psa, gdy patrzymy się mu w oczy za długo. W celu złagodzenia tej sytuacji można mrugnąć oczami co w psim świecie oznacza :”Jestem przyjaźnie nastawiony, nie obawiaj się”.

Pytanie: Co robisz podczas zapoznawania się z nowym psem? Podchodzisz natychmiast? Dajesz my się powąchać i dopiero później podchodzisz do niego? Podziel się odpowiedzią w komentarzach.

Pozdrawiam Anna


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Instrukcja obsługi Psa domowego © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka